ПОРАДИ батькам

/Files/images/001/0_95929_cdad4049_XL.jpg

Шановні подружжя! 15 травня в Україні відзначається Міжнародний День сім’ї.

Моя щаслива родина

Сім'я справляє величезний вплив на людину. Ми бачимо, як живуть наші батьки та батьки друзів, і в залежності від того, подобається нам це чи ні, ми хочемо перенести цю модель відносин на свою власну сім'ю.

Рано чи пізно кожен із нас замислюється над питанням: у чому полягає таємниця сімейного щастя? Кожен знаходить свою відповідь залежно від уподобань, вдачі, способу життя. Однак існують родинні цінності, які зрозумілі всім без винятку.

По-перше, у щасливій родині панують взаєморозуміння і взаємоповага. Люди обирають собі супутника чи супутницю життя не тільки за вроду і талант, тут велике значення має спільність поглядів на принципові життєві питання, схожість звичок тощо.

Недарма існує вислів "друга половина": найдорожча людина з тобою завжди нерозлучна. Тож як цією половиною може бути людина, яка не згодна з тобою, не цінує і не поважає твоїх уподобань і захоплень?

Проте слід пам'ятати: не треба вимагати від другої половини повного "розчинення" в тобі. У кожного члена сімейної пари має залишатися власний "простір", свобода дій.

По-друге, існує вислів, що життя вдвох – не соло, а симфонія. Тож не треба перекладати всю відповідальність, зокрема, за розвиток стосунків на супутника. Знаємо багато прикладів (як із життя, так і з книжок та фільмів), коли родина розпадалася через небажання одного партнера порозумітися з іншим, через прагнення нав'язати свою лінію поведінки, мовляв, я поводжуся, як хочу, а ти пристосовуйся. Не хочеш?! Ну то прощавай! Ця тактика безперспективна й ні до чого, крім розлучення, не призводить. Тільки в "симфонії", коли задля коханої людини йдеш на поступки, а вона, у свою чергу, робить все для тебе, можливе родинне щастя.

Що ж зробити для того, щоб сім'я стала щасливою? Щоб виникло більше довіри і розуміння?

Почніть спілкуватися. Нехай по 30-40 хвилин в день, нехай навіть по 20 хвилин, але саме спілкуватися. Спробуйте не говорити про справи сусідів, родичів чи знайомих, перестаньте згадувати один одному образу 10, а то і 20-річної давності. Просто зупиніться і згадайте щось цікаве та добре, що у вас було, а потім озвучте це вголос. Розкажіть один одному, що вам подобається, про що ви мрієте, або, що ви хочете реалізувати найближчим часом.

Любіть своїх близьких. Приділяйте більше часу тим, кого любите, і ви частіше будете відчувати себе щасливими.

Намагайтеся підбадьорювати один одного. Підтримка і підбадьорення через позитивне ставлення не тільки створить приємну атмосферу в домі, але й повніше розкриє потенціал кожного члена подружжя.

Спробуйте стати щасливими! Постежте за собою, від чого у вас з’являється гарний настрій, чому ви радієте, і прямуйте до цього.

Сімейне щастя дуже важливе для людини, бо сім'я – це її власний маленький світ. Коли щось негаразд у відносинах з близькими, це накладає відбиток на всі інші сфери життя. Лев Толстой починає свій роман «Анна Кареніна» фразою, що стала крилатою, - «Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Та це не означає, що існує якийсь шаблон щасливих сімейних відносин. Єдине, що об'єднує всі щасливі сім'ї - це розуміння, повага та підтримка між її членами. І саме в цьому, мабуть, універсальний рецепт сімейного щастя для всіх!

Першi шкiльнi невдачi: причини та шляхи подолання

Кожна, навiть мaленька людина, неповторна, у неї свiй внутрiшнiй свiт, свої iнтереси, свої можливостi та здiбностi. Головне завдання батькiв - разом iз педагогом органiзувати навчання таким чином, щоб дитина iз задоволенням вiдвiдувала школу, пiзнавала навколишнiй свiт i, звичайно, добре навчалася.

Однак слiд звернути увагу на тi моменти, якi допоможуть пiдтримати iнтерес до навчання:

 • По-перше, вступ до школи має передбачати роботу з пiдготовки дитини до навчання у школi. Очiкування батькiв стосовно успiхiв дитини в школi можуть не виправдатися, якщо вони при її пiдготовтленостi до школи не врахували всiх аспектiв цiєї готовностi.
 • По-друге, батьки забов'язанi мати вiру у свою дитину. Це не означає, що діти готові до самостiйностi. Звичайно ж, не можна очiкувати вiд дитини, щоб вона одразу ж робила так добре, як вам потрібно. Основне, на що повиннi нацiлювати увагу батьки - це виховання в дитинi вiдчуття вiдповiдальностi за те, що вона робить. Наявнiсть таких почуттів є запорукою успiхiв у навчаннi. Спочатку дiї дитини незграбнi й неспритнi, отриманий результат ще далекий вiд бажаного. Проте дiї дитини заслуговують на схвалення: «Ти все правильно робиш, просто ось так буде ще краще. Спробуй ще раз» i т.д. Також необхiдно пояснити дитинi, наскiльки важливо доводити розпочату справу до кiнця на практицi. Наведiть приклади. Не намагайтеся змусити дитину робити те, що вона не доробила, не кричiть, не погрожуйте. Спробуйте мирно i довiрливо поговорити: «Ти стомився, я розумiю. Трохи вiдпочинь i продовжуй», «Хочеш подивитися мультфiльм, подивись, але потiм обов'язково треба продовжити» i т.д.
 • По-третє, необхiдно проводити всiєю сiм'єю час разом. Уже доведено, що багато проблем зникають, коли дiти проводять iз батьками багато особистого часу. Часто помилково батькам здається, що оскiльки дитина ще мала, нiчого важливого вона сказати не може, отже, не слiд втрачати часу. Спробуйте привчити себе уважно вислуховувати дитину. Нехай вона обговорює з вами yci проблеми, що виникли в школi. Причому, якщо дитина дiлиться тим, що на даний момент її найбiльш хвилює, не лайте її за якiсь помилки чи прорахунки. Спробуйте вiдреагувати так, щоб зорiєнтувати її, як поводитися в майбутньому. Таким чином, ви покажете свою зацiкавленiсть в успiхах дитини та вiру в її здiбностi. Це для дитини кращий стимул.

Треба врахувати, що при вступi до школи в дiтей можуть виникнути страхи, причини яких бувають рiзними, але вони можуть бути причиною невдач дитини.


Оволодiння знаннями й умiннями вiдбувається лише в наслiдок власної навчально-пiзнавальної дiяльностi учнiв, яка має бути певним чином органiзована. Необхiдно крок за кроком привчати кожного учня до такого застосування набутих знань, умiнь та навичок на практицi, яке вимагає виявлення бiльшоi самостiйностi, iнiцiативи, наполегливостi, бiльших зусиль для подолання труднощiв.

Нижче наведенi деякi поради батькам молодших школярiв, що пропонуються психологами i педагогами.
 1. Вранцi пiднiмайте дитину спокiйно, з усмiшкою та лагiдним словом. Не згадуйте вчорашнiх прорахункiв, особливо незначних, не вживайте образливих слiв.
 2. Не пiдганяйте, розраховуйте час — це ваш обов'язок, якщо ж ви цю проблему не вирiшили — дитина в цьому не винна.
 3. Вiдправляючи дитину до школи, побажайте їй успiхiв, скажiть кiлька лагiдних слiв, без застережень: «Дивись, поводься гарно!», «Щоб не було зауважень!» тощо.
 4. Забудьте вираз: «Чи був ти чемним?». Зустрiчайте дитину спокiйно, дайте їй розслабитися (згадайте, як вам важко пiсля напруженого робочого дня). Коли дитина збуджена i хоче з вами чимось подiлитись, не вiдмовляйте їй у цьому, вислухайте, це не забере багато часу.
 5. Якщо дитина замкнута, її щось турбує, не наполягайте на поясненнi її стану, нехай заспокоїться, тодi вона все сама розкаже.
 6. Зауваження вихователя вислуховуйте не в присутностi дитини.
Вислухавши, не поспiшайте влаштовувати сварку. Говорiть з дитиною спокiйно.
 1. У спiлкуваннi з дитиною не вживайте умовних речень: «Якщо ти будеш добре поводитися, то...».
 2. Впродовж дня знайдiть пiвгодини для спiлкування з дитиною. В цей час найважливiшими повиннi бути справи дитини, її бiль, її радощi.
 3. У сiм'ї повинна бути єдина тактика спiлкування всiх дорослих iз дитиною. Bci розбiжностi щодо виховання дитини узгоджуйте без неї. Коли щось не вдається, порадьтеся з вчителем, психологом. Не зайвим буде прочитати лiтературу для батькiв, там ви знайдете багато корисного.
 4. Завжди будьте уважними до стану здоров'я дитини, коли щось її турбує.
 5. Навiть дiти 7-8 рокiв люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагiднi слова. Не лiнуйтеся зробити це для них. Це їx заспокоїть, знiме напруження, допоможе спокiйно заснути, вiдпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємнi речi, про роботу. Завтра новий день, дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в цьому їй повиннi батьки своїм добрим ставленням,лагідним словом.
Кiлькiсть переглядiв: 98

Фотогалерея

Харківська гімназія № 163 Харківської міської ради Харківської області

Адреса: 61172, м. Харків, вул. Луї Пастера, 330
Телефон: (057)725-54-56
e-mail: nvk163@kharkivosvita.net.ua

Дата останньої зміни 13 Грудня 2019

Цей сайт безкоштовний!